Poruchy příjmu potravy

08.01.2021

"Poruchy příjmu potravy (PPP) jsou velmi komplexním onemocněním, které je ovlivněno mnoha bio-psycho-sociálními mechanismy".

Léčba není snadná a to i přes dnešní vysoké povědomí o těchto nemocech a přes existující propracované multidisciplinární léčebné postupy. Přesto jsem přesvědčená o tom, že tyto poruchy jsou léčitelné a v mnoha případech i vyléčitelné (byť samozřejmě ta zkušenost už s vámi zůstane a může vás v životě více či méně ovlivňovat - ne však ovládat!). Pro mě jsou poruchy příjmu potravy takovým klubkem problémů, které se nenápadně nabalují jeden na druhý, často od útlého dětství. A když to klubko dosáhne určité velikosti a zamotanosti, vznikne z něho někdy doslova příšera se jménem anorexie, bulimie, kombinace obou dvou a další... Pokud jste zavítali na tyto stránky a tato problematika se vás nějakým způsobem dotýká, určitě toho víte více než dost. Spousta informací  je dostupná na internetu. Horší je to ale s dostupností péče o lidi, kteří se s PPP potýkají. Přitom zásadní je začít včas - pokud máte PPP a nebo podezření na ni, včera bylo pozdě. Čím dříve zahájíte jakoukoliv (odbornou) formu terapie, tím větší je šance na návrat ke kvalitnímu a spokojenému životu. Sehnat tým odborníků (ideálně lékař, psycholog a nutriční terapeut), ke kterým je třeba docházet, lze často jen ve větších městech. I z tohoto důvodu jsem se rozhodla obzvláště pro vás poskytovat poradenství i on-line formou (nyní kvůli Covid tedy pracuji on-line se všemi). U poruch příjmu potravy se doporučuje být v kontaktu s nutričním terapeutem v akutní fázi ideálně 1x do týdne, což je někdy velký problém, protože je to organizačně náročné. Právě o čas ale hrajeme. Čím déle porucha trvá, tím obtížnější je návrat ke zdraví. Co pro vás tedy mohu udělat:

  • Podívat se s vámi na váš současný stav a fázi nemoci z pohledu nutričního terapeuta, ale i z pohledu člověka, který se o tyto poruchy dlouhodobě zajímá nejen z hlediska výživového.
  • Prozkoumat vaše současné jídelní a řežimové zvyklosti a jejich vhodnost (určitě se najdou i věci, které děláte a jsou pro vás prospěšné, nemyslím tím tedy jen hledání toho, co je špatně).
  • Navrhnout (společně najít) změny, které jsou pro vás vhodné a hlavně také reálné.
  • Podpořit vás ve vašem rozhodnutí se uzdravit a nebo alespoň něco zlepšit.
  • Respektovat vás a zároveň neustupovat nemoci.
  • Provádět odbornou analýzu vašich jídelníčků v průběhu léčby (pomocí nutričního softwaru NutriPro - je zde možnost analyzovat 80 nutrientů = téměř vše, co lze ve stravě sledovat - aby bylo dostatečné).
  • Analýza tělesného složení pomocí InBody230 - popsáno zde.

Pro více informací pište na mail info@nutriverse.cz .